Dr. Hasan Fındık

Hayatı Yenile..

Yanak Bölgesi Çöküklüğü Giderilebilir mi?

Yüzde bölgesinde alın, burun, çene ve elmacık kemikleri birbirleriyle uyum içerisinde ve çıkıntılı bir şekilde yer almaktadır. Elmacık kemiğinin bulunduğu yüz bölgesi doğuştan, yaşlanmaya bağlı olarak veya aşırı kilo verme neticesinde çökük görünebilir. Bu yorgun, bakımsız ve yaşlı görünüm doku enjeksiyonları ile düzeltileceği gibi sentetik yüz implantları ile de doğru oranlara getirilebilir. Böylelikle daha çekici, daha genç ve daha alımlı bir yüz elde edilmiş olur. Bu ameliyatlarda görünen bir iz söz konusu değildir. 40-50 dakikalık bir operasyondur.

Yüz Şeklinin Değiştirilmesi - Yanak Yağının Alınması (Buccal Fat Extraction - Facial Contouring & Sl

Estetik ve güzel olarak kabul edilen yüz şekli; çeneye doğru daralan üçgenimsi yapıda, köseli, uzun ve zayıf görünümlü yüz şekildir. Bazı kişilerin yüz yapıları ise daha tombul ve yuvarlak görünümdedir. Bu tür geniş görünümlü yüz yapısına sahip olan kişilerin yanak bölgesindeki yağ yastıkçıkları çıkarılarak daha zayıf ve dolayısı ile daha uzun ve çekici bir yüz sekline sahip olmaları sağlanır. Bu operasyon 30 dakikalık bir operasyondur ve lokal anestezi altında yapılır. Kesi yeri ağız içerisinde olduğu için yüzde hiçbir iz kalmaz. 1-2 gün içerisinde ise dönülebilir. Eğer gerekliyse, çekici bir yüz yapısı için aynı zamanda çene protezi de konulabilir.

Estetik cerrahide bir operasyon planı yapılırken ilk önce normal görünümün ne olduğunun bilinmesi şarttır. Çeneye yönelik işlemlerde de en başta, çenenin büyük/küçük, geride/çekik olup olmadığı tespit edilmelidir. Anlaşılması açısından basit bir yöntem olarak; Dudaklardan geçen hatalı bir düşey çizginin erkeklerde çene ucundan da geçmesi gerekirken, bayanlarda çene ucu, bu çizginin 2-3 mm gerisinde yer almalıdır. Ayrıca yüz uzunluğu ile ilgili ölçümlerin yapılması da çenenin uzun ya da kısa olup olmadığının tespitinde faydalıdır. Yüz bölgesi yatay düzlemde üç bölgeye ayrılır; saç çizgisi ile kas, kas ile burun ucu ve burun ucu ile çene ucu arası. Burun ucu-çene ucu arası mesafe de 3’e ayrılır; burun ucu ile üst dudak arası 1/3, alt dudak ile çene ucu arası da bu mesafenin 2/3’ü kadar olmalıdır. Ayrıca çene ile boyun arasındaki açı da 90 derece civarında olmalıdır. Bir diğer tespit edilmesi gereken şey alt çene ile üst çene arasındaki ilişki ve dişlerin temas durumudur. Tüm çaba, bu oranları yeniden tesis etmektedir. Bu amaçla ne yapılacağına karar vermek, sonucu etkileyecek en önemli parametredir ve estetik cerrahin estetik vizyonu ile birebir ilişkilidir.

Çene estetiğinde, cerrahi müdahaleler genel olarak ağız içinden yapıldığı için görülen bölgelerde iz kalmaz. Küçük çeneleri büyütmek için sentetik materyaller kullanılabileceği gibi hastanın kendi dokuları kullanılarak da bu işlem yapılabilir. Büyük ve/veya çıkık çenelerde ise kemiğe yönelik işlemler şarttır.

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.