Dr. Hasan Fındık

Hayatı Yenile..

Meme Dikleştirme (Mastopexia) Ameliyatı Nedir?

Büyük göğüslerin sarkık olma olasılığı daha yüksekken, bazen hamilelik, emzirme vb. sebeplerden dolayı küçük memeler de genç ve dik görünümlerini yitirerek sönük bir balon gibi sarkık görünebilirler. Meme büyüklüğünü değiştirmeden sadece sarkıklığın giderilmesi ameliyatlarına meme dikleştirme ameliyatı denir. Çok sayıda meme dikleştirme ameliyat tekniği vardır. Bu ameliyatların bir kısmi lokal anestezi altında yapılabilir. Sonuçları mutlu edicidir. Bu ameliyat sonrası memeler diri bir görünüm kazanırlar.

Her İki Meme Arasında Sarkıklık veya Büyüklük Olarak Bir Asimetri Varsa Düzeltilebiliyor mu?

Meme ve areola asimetrileri hem küçültme hem büyütme hem de dikleştirme operasyonlarında simetrik hale getirilir. Eş zamanlı olarak meme sarkıklıkları da düzeltilir. Eğer meme büyüklüğü normal ama sarkıklık mevcut ise büyüklük değiştirilmeden sadece meme dikleştirme ameliyatı uygulanır.

Meme ucunun içeride olması hem görünümü nedeniyle sıkıntı nedeni olur, hem cinsel hayati etkiler hem de emzirme döneminde birtakım yetersizliklere yol açar. Meme başı, cerrahi olarak dışarı çıkarılabildiği gibi çok çıkıntılı meme ucunu da küçültmek mümkündür.

Hangi tekniğin uygulanacağına karar verilmesi memenin sarkıklık derecesine ve meme dokusunun miktarına bağlıdır. Meme küçük, hafif düzeyde sarkık, cilt kalitesi iyi ise silikon protez ile meme büyütülürken aynı zamanda dikleşme de sağlanır. Meme orta ve ileri derecede sarkık, meme dokusu yetersiz ve boşalmış gibi görünüyorsa bu durumda meme başı renkli kısım çevresinde çepeçevre ve bu çizgiye dik bir çizgi olacak şekilde cerrahi kesi yapılarak meme dikleştirme ameliyatı uygulanır ve dolgunluğu da sağlamak için silikon protez yerleştirilmesi uygun olur. Meme orta ve ileri derecede sarkık, dolgunluğu da iyi ise bu durumda sadece meme dikleştirme ameliyatı daha uygundur.

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.