Dr. Hasan Fındık

Hayatı Yenile..

Kadınlarda Saç Ekimi Başarılı mıdır?

Kadınlarda saç ekiminde başarı elde etmek için ilk önce yukarıdaki biyokimyasal tahliller yapılmalıdır ki esas neden ortaya çıksın. Eğer bu tahliller yapılmadan saç ekimi planlanırsa ekilen saçların dökülme olasılığı olabilir. Bu neden ile kadınlardaki saç ekimine yaklaşım ilk önce kan tahlillerine bakılır eğer bir eksiklik var ise örneğin tiroit hormonu bozuksa yada kansızlık var ise ilk önce bunlar tedavi edilir çünkü hem mevcut saçlar güçlü olsun, dökülme önlensin hem de ekilen saçların dökülmesinin önüne geçilmiş olsun. Saç ekiminde kadın ile erkek arasındaki ana değişiklik budur. Eğer doğru kişiye doğru hazırlık yapılmış ise kadındaki saç ekimi başarısı erkekteki saç ekimi başarısı kadar yüksektir.

Kadınlar Saç Ekimi Yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir, ama kadınlardaki saç ekimi biraz erkeklerden farklıdır. Çünkü kadınlarda hem dökülme tipi farklıdır hemde dökülme nedenleri farklıdır.
Erkeklerde saç dökülmesinin esas nedeni genetiktir yine de çevre koşulları, beslenme durumu, stres ve benzeri şeyler bu dökülmeyi erkene çekebilir yada geç bir zamana kadar ötelenebilir, erkeklerde saçın dökülüp dökülmeyeceği doğumdan itibaren bellidir.
Kadınlarda saç dökülmesi ise genetikten ziyade daha çok hormonal ve fizyolojik eksikliklere bağlıdır. Örneğin kadınlarda hormon değişikliklerinde, östrojen bozukluklarında, progesteron bozukluklarında, prolaktin bozukluklarında, çinko eksikliğinde, demir eksikliğinde ve demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşayanlarda bunun dışında tiroit hormonu bozuklukları dökülmenin esas nedenleridir.

Kadınlarda saçları tamamen kesmeye gerek yoktur çünkü arka kısımdaki saç köklerinin alınacağı yer tıraşlanır, dolayısıyla kadınlar saç ektirirken hiç bir zaman saçsız kalmaz, yani erkeklerdeki gibi saç ekiminde saçı tamamen kısaltmaya gerek yoktur.

Erkekte ön saç çizgisi yani alına gelen saç çizgisi düz değil biraz daha koç boynuzu şeklindedir yani sağ ve sol taraftaki saç çizgisi biraz daha geridedir bu erkeğin spesifik saç çizgisi şeklidir. Kadına bir saç ekimi planlanacak ise tam tersi kadındaki ön hat yani alındaki saç çizgisi daha düz olmalıdır. Çünkü kadın saç çizgisi düzdür erkek saç çizgisi daha boynuz şeklindedir. Bunun dışında anlamlı bir fark yoktur.

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.