Dr. Hasan Fındık

Hayatı Yenile..

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti erkekte memenin kadın tipi büyümesi demektir ve çoğu fizyolojiktir yani normaldir, en sık ergenlikte başlayan genç erkeklerde oluşan jinekomasti fizyolojik olarak değerlendirilir ve genellikle çift taraflıdır. Birde yaşlılıkta oluşan jinekomasti var bu da normal olarak değerlendirilir. Bunların dışında erkekte jinekomasti nasıl oluşabilir, örneğin bazı ilaçları aşırı kullanımlarının yan etkileri olarak ortaya çıkabilir veya bazı iç organ rahatsızlıklarının belirtisi olarak ortaya çıkabilir örneğin karaciğer, testis vb. veya aşırı protein, steroid kullanımına bağlı özellikle vücut geliştirmeye çalışan erkeklerde karşımıza çıkabilir. Jinekomastide hem yağ dokusu hem de meme dokusu vardır ve genelde de çift taraflıdır zaten tek taraflı ise ilk önce tahliller yapılıp nedeninin ortaya çıkarılması gerekir.

Eğer yağ dokusu fazla ise jinekomasti, sadece lipoliz ve liposuction ile yarım saatlik bir işlem ile giderilebilir. Lokal anestezi altında veya genel anestezi altında jinekomasti ameliyatı olunabilir konforlu bir işlemdir. Jinekomasti ameliyatından sonra hastanede kalınmasına gerek yoktur. Erkek meme dokusundan zengin ise yani hem yağ dokusu hem de meme dokusu var ise hem lipoliz hem liposuction yapılmalı hem de aynı zamanda iz kalmayacak şekilde meme ucunun koyu renkli kısmının altından hilal şeklinde yapılacak bir kesi ile meme dokusunun çıkarılması gerekebilir. Bu şekilde meme büyürken genişlemiş olan meme ucunun areola denilen kısmı küçültülmüş olur. Eğer kesikli bir işlem eklenecek ise lipoliz ve liposuctionın yanına o zaman operasyon 1-1,5 saati bulabilir ama bunun içinde hastanede kalmaya gerek yoktur oldukça konforlu ve sonucu kalıcı olan işlem türüdür.

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.