Dr. Hasan Fındık

Hayatı Yenile..

Enzim Peeling

Enzim Peeling (Işık Peelingi), salgılanan melaninin koyu renge dönüşmesini sağlayan tyrosinase enzimini baskılayarak ciltteki melanin oluşumunu azaltır. Ciltteki lekeli bölgelerin rengi açılarak etkin bir tedavi sağlar.

Kimyasal Peeling ile Arasındaki Fark

Kimyasal peeling, cildin üst tabakasını soyarak etki ediyor. Enzim peeling ise; cildin alt tabakasında bulunan melanin oluşumunu azaltarak etki ediyor. Bu yönüyle cilt lekelerini gidermede enzim peeling daha etkili sonuç veriyor.

Vücutta bulunan tüm lekelerde etkili bir yöntem olmakla birlikte en sık güneş lekeleri, lentigo (yaşlılık lekeleri), melazma (doğum lekeleri) tedavisinde uygulanmaktadır.

Aktif enfeksiyon ve açık yaraların olması

Aktif uçuk (herpes), virüs enfeksiyonu

Son 3 - 12 ay arasında geçirilmiş orta veya derin peeling

Yoğun sigara kullanımı

Gebelik / emzirme
 

Tedavi iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada; cilt temizlenerek maske uygulaması yapılmaktadır. Bu maske ciltte 8 saat boyunca kalmaktadır. Daha sonra suyla temizlenerek diğer aşamaya geçilir. İkinci aşamada; hasta kendisine verilen kremi 3 ay boyunca kullanarak tedavinin sonucunu gözlemleyecektir. İlk haftadan başlayarak 4 - 6 hafta sonunda tedavi sonuçları alınmaktadır.

 

1 - 2 gün boyunca ciltte hafif kızarıklık ve sonrasında pullanma görülebilir. 1 hafta sonunda cilt normale dönecektir.

Evet, enzim peeling 4 mevsim uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Fakat güneş ışığına direkt maruz kalınmamalıdır.

Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedavi sonrasında da yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Yaz aylarında şapka ve gözlük kullanmakta önleyici tedbirler arasındadır. İlk gün duş yapılmamalı, 1 hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir.

 

 

1 - 2 gün boyunca ciltte hafif kızarıklık ve sonrasında pullanma görülebilir. 1 hafta sonunda cilt normale dönecektir.

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.