Dr. Hasan Fındık

Hayatı Yenile..

El Estetiği Nedir? Neden Önemlidir?

Eller soğuk hava, güneş ışınları, çeşitli kimyasallar, deterjanlar gibi zararlı çevresel faktörlerle sık temas etmek mecburiyetinde kalırlar. Ayrıca en çok kullandığımız uzuvlarımızdan olan eller, vücudumuzun diğer bölgeleri gibi giysilerle korunamadığından darbelere, yara ve berelere karşı da vücudun diğer bölgelerinden daha savunmasızdırlar. Bu nedenle ergenlik dönemindeki dolgun ve parlak el derisi, yirmili yaşlarda elastikiyetini yitirmeye başlar ve üzerinde ince kırışıklıklar oluşur. Zaman içerisinde bu belirtiler daha belirginleşir. Eller yüzümüzle birlikte en çok göz önünde olan bölgelerimizdir; Yemek yerken, yazı yazarken, saç tararken, öksürürken, telefonla konuşurken, bir şeyler anlatırken, el sıkışırken, birine dokunurken vb. her zaman eller dikkat çeker, kaldı ki yüzük gibi takılar da bakışları el üzerine yoğunlaştırır. Özellikle yüz germe işlemi gibi yüzü gençleştirmeye yönelik işlemler yaptıran kişilerde yukarıda belirttiğim eylemler yapılırken el ile yüz sıkça bir araya geldiğinden dolayı yüzün yası ile elin yası arasında çok belirgin bir fark ortaya çıkar ve bu tezat görüntü kişileri oldukça rahatsız edebilir ve ellerini hep gizleme ihtiyacı hissettirebilir.

Operasyonun Yapılmadığı Durumlar Var mı?

Operasyonun yapılmasına engel spesifik bir neden yoktur. Genel olarak bağ dokusu hastalıkları, yara iyileşme bozuklukları, kontrolsüz tansiyon ve şeker hastalıkları gibi rahatsızlıkları her ameliyat öncesi olduğu gibi bu operasyondan önce de iyi araştırmak gerekir.

Kırışıklığa neden olan deri fazlalığı yanında deri kalınlığının azalması, dolgunluğunun gitmesi, dolayısıyla da deri altındaki damarların yeşil gölgelerinin ve parmakları hareket ettiren kırışıkların ilk bakışta dikkat çekecek şekilde görünür olması ve deri üzerinde oluşan yaşlılık lekeleri bu operasyonun çözüm getirdiği sorunlardır. Hastanın karın, basen vb. bir yerindeki deri altındaki yağ dokusundan liposakşınla (kanül dediğimiz küçük borucuklarla yağ alma yöntemi) bir miktar yağ alınıyor. Bu alınan yağa bir takım saflaştırma yöntemleri uygulandıktan sonra 2 mm çapındaki kanüllerle hastanın el sırtına ve parmaklara enjeksiyon yapılıyor. Daha sonra kimyasal peeling ( bir takım solüsyonlarla cildin en üst tabakasının soyulması ile ciltteki yüzeysel lekelerin ve ince kırışıklıkların giderilmesi ve deriye daha sağlıklı ve canlı bir görüntü verilmesi işlemi) uygulayıp operasyon bitiriliyor. Genel anesteziye ihtiyaç duyulmayan konforlu bir operasyondur. Yaklaşık 50-60 dakika sürüyor ve ellerde operasyona bağlı bir iz kalmıyor.

Ellerle ilgili bu sorunların çözülebileceği artık bilindiği için her geçen gün operasyon sayısı artıyor. Tek başına el estetiği operasyonu yapıldığı gibi özellikle yüz, göz çevresi ve boyun estetiği operasyonlarıyla kombine bir şekilde de uygulanabiliyor.

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.