Dr. Hasan Fındık

Hayatı Yenile..

Alın Germe Estetik Ameliyatı Nedir?

Alın germe estetiği, alında belirgin olan yatay çizgiler, kırışıklıklar, iki kaş arasındaki dikey çizgiler ve kaşların kenarlarındaki kazayağı dediğimiz kırışıklıkların giderilmesi için yapılan estetik ameliyattır.

Alın Germe Estetik Ameliyatı Öncesi Yapılması ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Estetik operasyondan bir hafta öncesinde aspirin gibi kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanılmaması, bitki çayları içilmemesi ve vitamin desteklerinden uzak durmasına dikkat edilmesi gerekir.

Alın germe estetik ameliyatında kaşların yeri değişir. Özellikle kaşların kulaklara yakın olan kısmı yukarıya doğru kaldırılır ki buda çekici görünüm elde etmemizi sağlar. Fakat erkeklere yapılan alın germe estetiği ile kadınlara yapılan alın germe estetiği farklıdır, erkeklerde kaş şeklini çok değiştirmemek gerekir. Alın germe estetik ameliyatında kaş şekli değişir ama iki kaşın birbirine baktığı yani burnun üzerindeki bölgesini kaldırmamak gerekir aksi halde şaşkın bir ifadeye neden olabilir.

Alın germe (forehead lifting) estetik ameliyatı ile şakak germe (temporal lifting) estetik ameliyatı genelde kombine edilir. Ayrı ayrı yapılması çok daha nadirdir. Tek başına sadece şakak germe estetik ameliyatı yapılabilir fakat alın germe estetik ameliyatı yapılıyorsa şakak germe estetik ameliyatı mutlaka eklenmelidir.

Estetik operasyonlarda yaş sınırlaması yoktur. Eğer sağlık açısından sıkıntı yoksa, ergenliği bitirmiş, yetişkin bir birey olması şarttır.  Diğer türlü operasyonun yapılıp yapılmayacağını yaştan ziyade mevcut problemin derinliği karar verdirir. Örneğin elli yaşındadır hiçbir kırışıklığı yoktur veya çok az kırışıklık vardır o zaman alın estetiği operasyonuna gerek yoktur. Fakat 35 yaşında mimiklerini çok kullandığı için derin çizgiler varsa bu operasyon endikasyonudur.

Alın germe estetik ameliyatı sonrası tüm kırışıklıkların yok olmaması daha doğal bir görünüme sebep olur. Alının pırıl pırıl, kusursuz hiç bir kırışıklığın olmadığı, ince kırışıklıkların bile giderildiği bir alın estetik operasyonunda yüzün geri kalan kısmı daha yıpranmış gözükeceği için yüz ile genel anlamda uyumlu bir sonuç planlanmalıdır.

Alın germe estetik ameliyatı endoskopik de yapılabilir, saçlı derinin içerisinden yada saçla alnın birleştiği yerdeki sınırdan yapılabilir. Genelde belirgin iz kalmaz, bu kişiden kişiye değişen bir şeydir. Alın estetiği saçlı derinin içerisinden yapılmasının ana amacı ise iz kötü iyileşir ise saçlar ile izi maskelemek içindir.

Estetik ameliyat sonrası kaşlara istenilen şekil verilebilir. Yüz ile uyumlu göz kapakları ve saçlı deri ile sınırlarının tespit edildiği kaşın kendi başlangıcı ile yani iki burun arasındaki kaşların birbirine bakan başlangıcı ile kulaklara bakan yan taraftaki çıkıntıları hesaplanır ona göre kaş kalkıklığı elde edilebilir. Tabi kişinin isteği de önemlidir bazen daha düz ve kalkık bir kaş arzu edilebilirken bazende daha yay gibi bir kaş istenilebilir. Bu birazda kişinin isteği ile ilgilidir.

Eğer saçları dökülmüş ise ve iz belirgin olmuş ise tekrar bir iz çıkarımı yapılabilir, iz üstüne saç ekimi yapılabilir.

Alın germe estetik ameliyatında lokal anestezi altında da olabilir, genel anestezi altında da olabilir daha çok tercih edilen genel anestezidir.

Ameliyatsız alın germe genelde yapılamaz yani ameliyatın sonucu elde edilemez ama dolgu, botulinum toksin ve cihaz uygulamaları ile daha güzel bir sonuç elde edilebilir fakat alın estetiği ameliyatının sonucu kadar başarılı olmaz. Nispeten bir fark yaratsa da kesin çözüm estetik operasyondur.

Alın germe estetik ameliyatı sonrası 1 ile 3 gün arası bandaj olabilir, yinede sosyal yaşantıya dönmek için hastanın 1 haftasını ayırması uygun olacaktır.

Alın estetik ameliyatından sonra özellikle dikkat edilmesi gereken bir konu yok, tabi ki darbelerden korunması gerekir, eğer sigara kullanan biri ise sigaraya hemen başlamaması gerekir. Onun dışında spesifik olarak dikkat edilmesi gereken unsur yoktur.

Estetik ameliyat sonrası hastanın normal yaşantıya dönmesi için kendisine 1 hafta ayırması uygun olacaktır.

Kaşların yapısı cinsiyete göre farklılık gösterir. Bayanlarda daha kavisli iken erkeklerde daha düz görünümlüdür. Kaşlar, gözler ve burun ile belirli oranlar ve açılar doğrultusunda bir ahenk içerisindedir. Gerek yapısal olarak, gerekse yaşlanmaya bağlı olsun düşük görünümlü kaşlar kişiye mutsuz ve yorgun bir görüntü verir. Kaşların normal şekline ve açılarına getirilmesi dinamik bir görüntü kazandırırken gözleri vurgulayarak bakışların da daha canlı ve etkileyici olmasına neden olur.

Klasik alın germe ameliyatlarında olduğu gibi saçlı deriden yapılan ama daha küçük bir kesi yapılarak uygulanabildiği gibi  tam kas üzerinden veya üst göz kapağından girilerek yapılabilir. Kaş kaldırma estetik operasyonlarının kalıcılığı, iz kalıp kalmayacağı, istenilen kaş şeklinin elde edilme başarısı, lokal veya genel anestezi altında olması uygulanacak tekniğe göre değişir. Teknik seçimi ise hastanın ihtiyaçları, beklentileri, beraberinde başka operasyon uygulanıp uygulanmayacağına (göz kapağı estetiği, yüz germe, alın germe vb.) ve cerrahın bu tekniklerdeki tecrübesine göre belirlenir. Göz kapağı ve kas üzerinden girilerek yapılan kaş kaldırma operasyonlarında klasik tekniklerle kıyasla neredeyse hiç iz kalmaz ama kalıcılık süresi nispeten daha azdır.

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.