+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
KULAK ESTETİĞİ

KULAK ESTETİĞİ

Kulak Estetiği (Otoplasti) Nedir ?

Kulak hem yüz ile belirli oran ve açılarla uyum içerisindedir hem de kendi yapısı içerisinde belirli oranlar ve açılar içerir. En çok yapılan kulak estetiği; kepçe kulak (prominent ear) operasyonudur. Kepçe kulak ameliyatlarında çoğunlukla genel anesteziye gerek yoktur. Kulak estetiği için pek çok ameliyat teknigi tanımlanmıstır. Doğru teknik seçildiği takdirde, doğal ve estetik bir görünüme kolayca ulaşılabilir. Kulak estetiği ameliyatlarında, kulağı tek başına değerlendirmek yerine yüzün bir parçası olduğu göz önüne alınarak, burun şekli ve açılarıyla da bir uyum içerisinde olması gerektiği unutulmamalıdır. Böylelikle doğal bir kulak şekline ulaşmak daha kolay olacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatlarında İz Kalır mı?

Bu ameliyatlarda kulak arkasında, yaklaşık 2 cm boyutunda bir iz kalır ve bu izi hastanın kendisinin veya bir başkasının görebilmesi de söz konusu değildir, kaldı ki zaman içerisinde iz zaten silikleşerek yok olur gider.

Kulak Memesi Onarım ve Şekillendirilmesi Nedir ?

Genellikle ağır küpeler takılması sonucu kulak memesi doğal şeklini kaybederek aşağıya doğru sarkar, daha uzun ve biçimsiz bir görünüm alır. Bazen bu şekil değişikliğine ek olarak ağır küpe kullanımı sonucu, kulak deliği genişler veya boylu boyunca kulak memesi yırtılır. Kulak memesi şeklinin düzeltilmesi, yırtıklarının onarılması veya küpe deliğinin daraltılması; 20 dakika süren ve lokal anestezi altında yapılan ameliyatlardır.


International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği