+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

Yaş, çocuk doğurma (özellikle epizyotomi yapılanlarda) ve cinsel aktiflik nedeniyle vajinal bölgede şekil değişiklikleri oluşur. Bazen bu şekil değişikliği sadece görünüm nedeniyle değil cinsel tatminsizlik ve isteksizlik nedeniyle de kadınlarda sıkıntı nedeni olabilir. Aynı zamanda bunlar cinsel partneri için de problem oluşturabilir.

Vajen Daraltma ve Estetiği

Özellikle seksüel tatmini arttırmak için yapılır. Sedasyon destekli lokal veya genel anestezi altında yapılır. Ortalama 30 dakikalık bir operasyondur. Vajinal bölge estetiği, sadece vajenin seklini ve görünümünü düzeltmez, aynı zamanda fonksiyonları bozulmuş olan gevşek vajen kaslarının fonksiyonlarını da düzeltir. Böylelikle vajen ile vajen kanalının gerginlik, tonus ve direnci arttırılmış olur. Bu gerginlik hem kadının hem de cinsel partnerinin cinsel ilişki sırasında daha fazla haz duymasını sağlar. Gevşeme yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kadında alt genital bölge de bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır. Vajinal kaslar gevşer, normal gerginlik ve dirençleri azalır, vajinayı kontrol ve destek fonksiyonları bozulur. Sonuç olarak vajina gevşer, iç, dış genişliği artar ve cinsel haz azalır. Duvarlardaki gevşeme aynı zamanda cinsel partner olan erkeğin duyacağı cinsel hazzı da azaltacaktır. Cerrahi olarak vajinal kanal daraltılmakta ve gevşemiş olan kas yapıları düzeltilmektedir.

Labioplasti (LABİUM ESTETİĞİ)

Labium majus (vajen büyük dudakları) veya labium minuslara (vajen küçük dudakları) yapılacak müdahalelerle uzun veya asimetrik labiumlar düzeltilirken daha genç ve diri bir vajen dış görünümü elde edilir. Mons pubisteki (vajen üzerindeki tüylü bölge) yağ fazlalıklarının alınması da vajinanın daha estetik ve diri görünmesine neden olacaktır.

Pek çok kadın labialarının büyük ve sarkık olmasından şikâyet etmektedir. Labiumlar yönelik cerrahi müdahaleler estetik amaçlı olarak yapılır fakat büyük ve sarkık vajen dudakları klitorisin üzerini kapatarak cinsel haz duyusunu önleyebilir. Bununla birlikte aşırı sarkık ve biçimsiz vajen dudakları, kişide utanma duygusu, cinsel soğukluk ve seksüel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Bu nedenle oluşmuş olan cinsel fonksiyon bozuklukları da labium estetiği operasyonlarından fayda görür.

Labiumların küçük olması fonksiyonel bir bozukluk oluşturmaz fakat görüntüsü kişiyi mutsuz edebilir. Küçük labiumlar doku transferleriyle düzeltilip daha büyük ve diri yapılabilir. Bu şekilde kişinin daha mutlu olması sağlanarak, dolaylı yoldan cinsel haz duyusu artırılmış olur.

VAJİNAL ESTETİK (Klitoris Estetik Düzeltmesi)

Klitorise yönelik müdahaleler sadece klitorisin görünümünü düzenlemekle kalmaz ayni zamanda cinsel tatmini de kolaylaştırır


International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği