+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
BOTULİNUM TOKSİN

BOTULİNUM TOKSİN

Kırışıklık Dışında Botulinum Toksin'in Uygulandığı Durumlar Nelerdir?


BOTOLİNUM TOKSİNBOTOLİNUM TOKSİN

Botulinum Toksin’in tıpta uygulanımı eskidir: tiklerin tedavisi, kas kasılmalarıyla seyreden kas hastalıklarının tedavisi, tortikolis tedavisi, spazmotik disfoni denilen konuşma bozuklugu, göz kapağının istemsiz hareketleri vb. Plastik cerrahideki kullanımı ise çok eski değildir. Kırısıklık tedavisi,kaş kaldırma, hiperhidrozis (avuçiçi, koltuk altı ve ayak tabanında aşırı terleme) için kullanılmaktadir. Ayrıca bazı migren benzeri baş ağrıları için de kullanılmaktadır. Botulinum Toksin’in en önemli özelliği mimiklerle ortaya çıkan (gülme ,gözleri kapama) dinamik kırışıklarda etkili olmasıdır.Kırışıklığa neden olan kaşın fonksiyonunu engellerler .Etki mekanızması açısından diğer yöntemlerden tamamen farklıdır. Özellikle alın göz çevresi ve iki kaşın ortasındaki kırışıklara çok etkilidir.

Botulinum Toksin Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır ?

 Clostridiumbotilinum denilen bakteriden üretilen bir çesit toksindir. Kasların kasılmasına engel olarak kastan kaynaklanan kırışıkların giderilmesini sağlar. Alındakı yatay kırışıklar,her iki kas arasındaki dikey çizgiler ve gözlerin yan taraflarindaki kırışıklara (kaz ayağı) çok etkilidir. Kaş kaldırma amaçlı olarak da kullanılırlar, bunun dışında boyundaiı kırışıkların tedavisinde de sonuçları iyidir. Uygun dozlarda ve uygun lokalizasyonlara yapıldığı taktirde ‘maske yüz’ denilen donuk ve mimiksiz bir yüz ifadesi oluşmaz. Etkisi kalıcı değildir, ortalama 6 ayda bir tekrarlamak gerekir. Eger çevrenizde piyasa değerlerinden çok daha ucuza botulinum toksin yaptırabileceğiniz bir yer bulmus iseniz size tavsiyem; sağlığınız için mutlaka uygulanacak preparatı görün ve kutusunu yanınızda açtırın.

Kırışıklık Dışında Botulinum Toksin'in Uygulandığı Durumlar Nelerdir ?

 Botulinum Toksin’in tıpta uygulanımı eskidir: tiklerin tedavisi, kas kasılmalarıyla seyreden kas hastalıklarının tedavisi, tortikolis tedavisi, spazmotik disfoni denilen konusma bozuklugu, gözkapağının istemsiz hareketleri vb. Plastik cerrahideki kullanımı ise çok eski degildir. kırısıkların tedavisi,kas kaldırma, hiperhidrozis( avuç içi,koltukaltı ve ayak tabanında asıri terleme) için kullanılmaktadır. Ayrıca bazı migren benzerı basagrıları için de kullanılmaktadır. Botulinum Toksin’in en önemli özelliği mimiklerle ortaya çıkan (gülme ,gözleri kapama) dinamik kırışıklarda etkili olmasıdır çünkü kırışıklığa neden olan kasın fonksiyonunu engellerler .Etki mekanizması açısından diğer yöntemlerden tamamen farklıdır. Özellikle alın, göz çevresi ve iki kasın ortasındaki kırışıklara karşı çok etkilidir.

Botulinum Toksin Nasıl Uygulanır ? 

Birkaç değişik botulinium toksini preparatı mevcuttur. Bunlardan hangisi kullanılacak ise uygun dozları tespit edilerek, ince iğnelerle ofis şartlarında uygulanabilir. Uygulamadan hemen sonra ise gidilebilir. 4-5 gün içerisinde maksimum etki gözlenir.


International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği