+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
MEZOTERAPİ

MEZOTERAPİ

Çevresel, genetik veya yapısal faktörler doğal bir olgu olan yaşlanma sürecini etkiler. Kırışıklık, cildin yaşlanmasını belirgin hale getirmektedir. Mezoterapi uygulamaları kırışıklıklara etki ederek cildin yaşlanma sürecini geciktirmeyi amaçlar. Mezolift (mesolifting) cilt germe anlamına gelmektedir. Yüz, boyun, dekolte, el sırtı, kollar ve bacakların iç yüzeyine uygulanabilir.

Mezoterapi, cildi canlandırıcı, sıkılaştırıcı özel karışım solüsyonların üst cilt tabakasına ya da üst-alt cilt tabakası birleşim yerine mikro enjeksiyonlarla uygulanması ile gerçekleştirilen tedavidir.

Cildin ihtiyacına göre farklı canlandırıcı solüsyonlar kullanılabilir:

  • Multivitamin (A,C,E, B12 ) mineral, nükleik asit, amino asitlere ek olarak düşük oranda hyaluronik asit içeren solüsyon

  • Multivitamin (A,C,E, B12 ) mineral, nükleik asit, amino asitlere ek olarak yüksek oranda hyaluronik asit içeren solüsyon

KİMLERE UYGULANIR?

Çevresel veya yapısal etkenlerden dolayı cildin gevşekliğinden, tonunun azalmasından şikâyetçi, daha sıkı, dolgun, parlak, genç cilt isteyen kişilerin tercih edebileceği uygulamalardır. Özellikle cildin parlaklığına ve yapısına yaptığı olumsuz etkiler sebebiyle sigara içenler tarafından tercih edilir.  Herhangi cilt hastalığı olan, otoimmün hastalığı olan, hiper reaktivitesi olanlar, hamile ve emziren kişiler bu işlem için uygun değildir.

Seans sıklığı kişiye göre değişmekle birlikte, ilk ay 3 veya 4 seans, ikinci ve üçüncü ay 15 günde 1 seans, dördüncü ay 1 seans idame tedavisi şeklinde düzenlenmektedir. Seans sayısı arttıkça etkisi kalıcı olur. Botoks, dolgu ve kimyasal peeling uygulamalarına çok uygun bir destek tedavidir ve birlikte kullanılabilir.

ETKİSİ NASILDIR?

İnce ve kuru cildi nemlendirir, yüzeysel kırışıklıkları tedavi eder, cildi canlandırır, sıkılaştırır, parlamasını sağlar. Yüksek konsantrasyonda hyaluronik asit içeren tipi aynı zamanda dolgunlaşmayı sağlar.

Tedavi neticesinde cilt çok daha sıkı, genç ve dolgun görünür. Seanslar 1-2 hafta ara ile yapılabilir. Cildin ihtiyacına göre 6-8 seans önerilir.

UYGULAMA ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?

Kan sulandırıcı ilaçların ve bitkisel çayların içilmemesi morarmanın olmaması açısından önemlidir. Uygulamadan 10-15 dk. önce anestezik etkili krem uygulama bölgesine sürülür. Uygulama çok ağrılı değildir. Uygulamadan sonra 12 saat makyaj yapılmaması, güneş ışığına maruz kalınmaması, 1 hafta kadar sauna, hamam ya da çok sıcak duş alınmaması önemlidir.


International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği