+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
SOCIAL MEDIA

Our Professionalism In Cosmetics Goes Beyond Natural

Contact Dr. Hasan FINDIK

All About Aesthetics

Contact Dr. Hasan FINDIK

Look Your Best

Contact Dr. Hasan FINDIK
Estetik
Estetik
Estetik

ABOUT OP. DR. HASAN FINDIK

Aesthetic Plastic and Reconstructive Surgery

Op. Dr. Hasan Fındık who has the experience of more than 15.000 successful plastic operations in Turkey, Europe, Middle-east and  USA, is a specialist of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery. He was born in 1970 and graduated from the medical faculty of Istanbul University. He also specialized before his degree in aesthetic surgery at neurology for 3 years.  He worked as a chief surgical assistant in the Education and Research Hospital in Istanbul. He also gives lectures in a private university about the rotation of aesthetic and plastic surgery as well as anti-aging and aesthetic oriented to the medical students for 5 years.
Since more than 10 years he is performing his private practice in his own aesthetic surgery Clinic in Istanbul.
Dr.Hasan is an active member of the International Society of Aesthetic, Plastic and Reconstructive Surgery, Turkish Society of Aesthetic Plastic and Reconstructive Surgery.
 
He performed the art of jewelry for 12 years and still continue to design jewelry. He has as well ceramic paste and wood painting creations. He has a lovely 12 years old daughter named Yagmur.

CELEBRITES WHO VİSİTED US
Estetik

BAI LING

Chinese-American actress Bai Ling has also chosen Dr. Hasan Fındık

Estetik

CHRISTOPHER ATKINS

Christopher Atkins, who became famous in his debut role with co-star Brooke Shields in the 1980 film Blue Lagoon, preferred also Dr Hasan Fındık

Estetik

ERIKA ELENIAK

American-Canadian actress best known for her role in Baywatch has chosen for her breast operation Dr Hasan Fındık and happy from the result she was referral for some other persons like Charlene Tilton.

Estetik

CHARLENE TILTON

Charlene Tilton, "Lucy" character of Dallas series has chosen dr Hasan Fındık for her breast reduction and taken out her breast implant with Erika Eleniak's reference

Estetik

SAMANTHA FOX

 Singer and actress Samantha Fox has chosen Dr Hasan Fındık

Estetik

JEREMY JACKSON

 Famous actor of Baywatch Jeremy Jackson also has visited Dr Hasan Fındık

Estetik

LORENZO LAMAS

 Famous actor Lorenzo Lamas also has visited Dr Hasan Fındık

Estetik

PARKER STEVENSON

American actor of Hollywood films Parker Stevenson has visited Dr Hasan Fındık

Estetik

COSTAS MANDYLOR

Greek-Australian Actor Costas Mandylor best known for his Mark Hoffman role in the Saw films has as well visited Dr Hasan Fındık

Estetik

ESTELLA WARREN

Famous Top Model of Victoria's Secret also chosen Dr Hasan Fındık

ALL CELEBRITY

MEDIA

For further information about dr Hasan Fındık you can have a look to the news about him on TV and newespapers


DR. HASAN FINDIK ON TV DR. HASAN FINDIK ON PRESS

AESTHETIC OPERATIONS

   Contact us for having more informations about Aesthetic Surgery Procedures; Non Surgical Facelift Operations, Facelift, Natural Rhinoplasty results (closed rhinoplasty) Body Shaping, genital surgery, body surgery, beautification solutions, calf implant, breast surgery, hair transplantation, hairloss treatments,PRP.

   Our professionalism in cosmetics goes beyond natural; In order to reach the well balanced and natural aesthetic results, the most important is understanding your needs and make the best and appropriate planning. For having more informations about the aesthetic procedures please book an appointement

OUR SERVICES

Online Consultation

Our patient from abroad can book an online consultation with Op. Dr. Hasan Fındık

Accomodation and Airport Transfer Services

We offer for our patient from abroad a privileged and affordable accomodation services in our contracted Hotels and local VIP transportation between Airport, Hotel and Hospital.

Book now your appointement

OPINIONS

Sevinç

"herkese merhabalar, ben yaklasik iki ay önce hasan bey tarafindan gögüs kücültme ameliyati oldum, sonuc mükemmel, düsünen varsa hic beklemesin, korkulacak hic bir sey yok, hasan hoca harika bir insan onu tanidigima ve sectigime asla pisman degilim, o gülen yüzünüz hic solmasin basarilarinizin devamini diliyorum, her sey icin cok tesekkür ediyorum:)"

/ 2017-06-16

Umut Tekin

"burnumum seklı cok kotuydu ama suan cok ıyı ... 2006 yada 2007 dede amelıyat olmustum... çok başarılı..."

/ 2017-06-16

Özlem K.

"23 ekimde sevgili doktorumuz Hasan Fındık a ameliyat oldum ve sonuç gayet iyi. tereddüt etmeyin hemen kurtulun:)"

/ 2017-06-15

Nihal Yılmaz

"iyi günler, subat ayinda da sira bende, simdiden asiri heycanliyim, hasan beyin gül hanimin can a yikinliklari gercekden cok dogru, ne hasan bey nede gül hanim sorularimi cvp lamakdan kacinmadilar,bikmadilar:) ( ki sorularim hic bitmedi) gayet hos ve olumlu cvplar alabildim kendilerinden. cok ama cok heyecanliyim, herseyin yolunda gideceyinden cok eminim. niyesini bilmiyorum ama her ikiside asiri güven verdiler bana.gidip geldikden sonra allahin izniyle tekrar sonuclari bildireceyim insallah. subat ayinda görüsmek dileyi ile :)"

/ 2017-06-13

Fatma

"Temmuz ayında meme büyütme ameliyatı oldum, uzun araştırma sürecimde ve her görüşmede sorularımı içtenlikle cevaplayan, endişelerinizi yok eden bir ekip var karşınızda. Kendinizi kötü hissettmenize izin vermeyen içten gülümseyişiyle Hasan bey bir doktordan öte. Sonuçtan çok memnun olacağımı söylediğinde hiç yanılmamış olduğunu şimdi anlıyorum. Çooook mutluyum,Gül hanıma veeee en önemlisi doktorum Hasan beye teşekkür ederim, sevgilerle :)"

/ 2017-06-12

Ahmet B.

"

Sizi televizyonlarda hep görüyordum, çevremdende çok metinizi duymuştum ama her şeyin bu kadar güzel ve kolay olacağı aklıma gelmemişti. Uçaktan inmeden önce tedirgindim ama havalimanından ekibinizin sıcak karşılamasıyla başlayan sonrasında herseyin ben gelmeden çoktan planlanmış olması ve buna göre gerekli tüm şeylerin eksiksizyapılması,sonrasında hiç ağrım olmaması gibi durumlar beni gerçekten çok çok mutlu etti.Çevremde bu sorundan müzdarip kim varsa hepsini size yönlendireceğim.beni çok mutluettiniz size ve tüm ekibinize saygılar sevgiler

"

/ 2017-05-03

Semra

"3 çocuk sonrası bu vücuda sahip olabileceğimi düşünmezdim. Teşekkürler Hasan Fındık"

/ 2017-04-21

Hacer Ö.

"

Termini yapma aşamasında ameliyatlarla ilgili tüm kontrollerimin bitişine kadar hatta sonrasında gösterdikleri ilgili ve alakalı yaklaşımları, gerek sıcaklığınız gerek işinizi  iyi yapmanızla benden tam puan  aldınız.
Buralara umarım yolunuz düşerse burada sizi seven bir hastanız olduğunu sakın unutmayın doktorcum J

"

/ 2017-04-17

Songül

"

Munchen’den gelip 2 ay önce size meme implant ameliyatı oldum. Sonuçlar hayal ettiğimin ötesindeydi
Seneye karın germe için geleceğim. Başta siz olmak üzere tüm ekibinize teşekkür ederim

"

Meme İmplantı / 2017-04-14
GÖRÜŞ BİLDİRİNİZ    TÜM GÖRÜŞLERİ GÖR

International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği