+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
Popo (Kalça) Estetiği | Kalça Dikleştirme | Popo Küçültme | Op. Dr. Hasan Fındık

Popo (Kalça) Estetiği | Kalça Dikleştirme | Popo Küçültme | Op. Dr. Hasan Fındık

Dr. Hasan Fındık Blog

Popo Estetiği   

   Son yılların yükselen trendi popo estetiği (kalça estetiği) operasyonlarıdır. Bunun nedenlerinden biri Kim Kardashian, Jennifer Lopez gibi ünlülerin televizyon ekranlarından çok beğenilmesi, benzer görünümün talep edilmesi özellikle gelişen teknolojiyle beraber popo estetiği (kalça estetiği) gibi operasyonların bilirnirliğinin artmasıdır. Popo estetiği (kalça estetiği) daha dolgun, dik ve estetik görünen kalçaların elde edilmesi amaçlanmaktadır. Popo estetiği (kalça estetiği) ameliyatı arzu edilen görünüme ve ihtiyaca bağlı olarak belirlenen farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Popo estetiğinde talepler büyütme, dolgunlaştırma veya kalça küçültme olarak sınıflandırılabilir. Popo estetiği, latin kalçalarının beğenilmesinden dolayı BBL (Brazilian Butt Lift) olarak da adlandırılır. Aslında estetik açısından afro-latin popo görünümü daha doğru bir tercih olmaktadır çünkü latin popoları biraz daha geniştir ancak afrika kökenli popo yapısı daha dik ve arkaya doğru daha çıkıktır. Dolayısıyla daha feminen, estetik ve tercih edilen popo yapısı afro-latin popo yapısıdır.

   Poponun güzel olması için yandan bakıldığında üst kısmındaki çıkıntısının belirgin olması gerekir, biraz daha ince bel, arkaya doğru ama yanlara taşmayan çıkıntılı bir popo yine arka kısımdan bakıldığında poponun alt kısmının oluğunun görünebileceği derisi sarkık olmayan bir popo görünümü güzel popo olarak değerlendirilmektedir. Popo estetiği gibi operasyonlarda vücudun genel şeklinde estetik bir görünüm elde etmek çok önemlidir bu nedenle sıklıkla meme büyütme ve dikleştirme, karın germe, liposuction gibi operasyonlarda kombine olarak tercih edilir.

BBL POPO BÜYÜTME VE DİKLEŞTİRMEDE HANGİ TEKNİKLER UYGULANIR?


   BBL (Brazilian Butt Lift) daha dolgun ve büyük popolara ulaşmada en çok tercih edilen yöntemlerden biri yağ enjeksiyonlarıdır. Liposuction ve lipoliz yardımıyla özellikle bel bölgesinden vücuttan alınan yağın kalçanın daha dik ve dolgun görünmesi amacıyla vücuda enjekte edilmesi işlemedir. Popoya yağ enjeksiyonuyla doğal ve estetik bir popo görünümü elde edilebilir. Ancak Popoya yağ enjekte edilemesi vücutta alınabilecek yeterli derecede yağ olmalıdır. Yağ enjeksiyonuyla popo bölgesine enjekte edilen yağların %40 ila %50’sinin ilk ayların sonunda erimesidir ancak dirençli kalan yağlar yaşamana devam edeceği için 6 ay sonra elde edilen görünüm kalıcı görünüm olacaktır. Bu nedenle yağ enjeksiyonunda doğru planlama çok önemlidir. Popoya yağ enjeksiyonu ameliyatı ağrılı bir işlem değildir, hasta aynı gün taburcu olabilir.
   BBL için bir diğer tercih edilen yöntem ise silikon protez (silikon implant) ile popo estetiğidir. Protezin büyüklüğü ve yerleştirileceği yer hekim tarafından konsültasyon sonrası belirlenir. Kullanılacak protez kalitesi tüm implant içeren operasyonlarda olduğu gibi oldukça önem taşır. Özellikle fazla yağ dokusu olmayan kişilerde estetik popo görünümü elde etmek için popo protez operasyonu tercih edilmektedir. Popo implantlarında ameliyat sonrası elde edilen şekil kalıcıdır. Hastanın 1 gece hastanede kalması tavsiye edilir. Gözlem ve kontrolleri için 1 haftalık bir süre ayırması yeterlidir.

KALÇA KÜÇÜLTME (POPO DİKLEŞTİRME)

Kalçalar yapısal olarak vücut hatlarına göre olması gereken daha büyük olabilir veya kilo alımına bağlı şekil bozukluğu olabilir. Örneğin yandan bakıldığında dolgun gözükmeyen ama fazla yağ dokusu olan popolarda liposuction ile kalça ve diğer bölgelerden alınan yağlar popoya enjekte edilerek güzel bir popo görünümü elde edilebilir. Yine yapısal olarak veya kilo alımına bağlı sarkma sorunu olabilir. Bu durumda şekil bozukluğuna sebep olan fazla deri ve yağ dokusu cerrahi işlem ile çıkarılarak yukarı doğru askılama işlemi yapılabilir. Popo dikleştirme operasyonunda iz poponun alt kıvrımında gizli kalacağı için elde edilen estetik görünümü bozmamaktadır.

 


International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği