+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
Liposuction Nedir ? | Liposuction Teknikleri | Yağ Aldırma Ameliyatı | Op. Dr. Hasan Fındık

Liposuction Nedir ? | Liposuction Teknikleri | Yağ Aldırma Ameliyatı | Op. Dr. Hasan Fındık

Dr. Hasan Fındık Blog

Liposuction nedir ve nasıl uygulanır ?

Liposuction (yağ aldırma) spor ve diyet ile gitmeyen inatçı yağların minik kanüllerle alınması işlemidir. Ana hatları ile değişik tekniklerle  ( laser, ultrasound v.s. ) sıvı hale getirilen bölgesel yağ depolarının kanül adını verdiğimiz ince borucuklarla ve vakum yardımı ile dışarı alınmasıdır.  Liposuction uygulanacak alanın büyüklüğüne göre genel yada lokal anestezi eşliğinde yapılabilir.

Liposuction (yağ aldırma) operasyonunu kilo vermek için yaptırmalı mı ?

Bu işlemin kilo kaybettirmek için yapıldığı ile ilgili yanlış bir düşünce söz konusudur. Alınan yağlar elbette tartı farkı ile gösterecektir ancak on kilo fazlam var yağ aldırma yaptırabilirim düşüncesi tamamen sağlıksızdır. Liposuction  (yağ aldırma) tekniği ile ameliyattan alacağınız sonuç, ameliyat tekniği, takibin nasıl olacağı ile ilgili hekiminizden net bilgiler almanız gerekir.

Liposuction (yağ aldırma) operasyonu öncesinde yapılması gerekenler nelerdir ?

Liposuction öncesinde varsa sigara kullanımı azaltılması, 1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların alınmaması, bitkisel çayların ve bitkisel içerikli tabletlerin alınmaması, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması gibi uyarılara muhakkak dikat edilmeli;bunlar hem işlem için hem de iyileşme dönemi konforu için risk oluşturan unsurlardır.

Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı ne kadar sürer ?

Ameliyat ortalama 1.5 saat sürer. 4-6 saat sonra hastaneden taburcu olabilirsiniz. İşlem biter bitmez giydirilen korse kullanım süresi ile ilgili hekimlerin farklı yaklaşımları olabilir, bu bağlamda hekiminizin önerilerine tabi olmanız gerekir. İlk 6-12 saat kanül giriş deliklerinden yağı eritmek için verilen sıvı sızabilir. 

Liposuction (yağ aldırma) ameliyatı sonrası neler yaşanır ?

Liposuction ağrılı bir ameliyat değildir ancak yoğun bir spor aktivitesi sonrası oluşan kas ağrısı gibi ağrı, uygulanan bölgede bir kaç gün süren hafif uyuşukluk ve hissizlikler olabilir. Liposuction sonrası ilk günlerde bir miktar şişlik çok belirgindir. Verilen şekil kıyafet korse vb. üzerinden görülür ancak ayna karşısında vücudunuzu tam anlamıyla beğenmeniz bir kaç haftanızı alacaktır. Ameliyattan sonraki 1. aydan sonra şişlikler önemli ölçüde azalır, 6. aydan sonra liposuction yapılmış bölge son halini alır. Ortalama 5-7. gün giriş delikleri kapanır. İşlemden sonra ilk bir hafta işlem yerlerine su değmemesi önerilmektedir. 2. haftadan sonra yüzme, yürüyüş gibi spor aktiviteleri ödemin azalmasında ve sıkılaşmasında faydalıdır.

Laser ve Ultrasound teknikleri ile yapılan liposuction operasyonlarının arasında fark var mıdır ?

Laser eşliğinde  liposuction, Ultrasound eşliğinde  liposuction gibi farklı liposuction teknikleri olabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar bir tekniğin diğerine daha üstün olduğunu göstermemiştir.

Önemli olan liposuction'un uygun şekilde ve düzgün bir yüzey oluşacak şekilde yapılmasıdır. Vücudun kg olarak ağırlığının %8.4 den fazlasının alınmaması, hastanın erken dönemde hareketlendirilmesi önemli noktalardır.

 


International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği