+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
Yüz Gerdirme | Yüz Estetiği | Yüz Germe Ameliyatı | Op. Dr. Hasan Fındık

Yüz Gerdirme | Yüz Estetiği | Yüz Germe Ameliyatı | Op. Dr. Hasan Fındık

Dr. Hasan Fındık Blog

     Zamanın ruhumuzdan, beynimizden götürdüklerini geri almak ya da tamir etmek zor hatta mümkün olmayabilir; ancak yüzümüzde bıraktığı etkiyi neredeyse 10 yıla kadar geriye almak mümkün. Hemde yaklaşık 2 saat süren bir yüz gerdirme işlemi ile eş zamanlı yapılan alt ve üst göz kapağı estetiğinde de fazla deri alınarak torbalanma gideriliyor ve yeni yüzünüz ile uyumlu bir hale getiriliyor. Buna şakaklar, alın ve boyun gibi diğer zamana yenik düşen alanlarda dahil edilebilir.
     Yüz gençleştirmeye yönelik olarak oldukça farklı yaklaşımlar mevcuttur. Bu operasyonların (iplerle yüz germe, klasik yüz germe, doku enjeksiyonları, endoskopik yüz germe, orta yüz germe vb. ) bazıları 15 dakikalık işlemlerden, bazıları az öncede belirttiğim gibi 2-3 saat sürmektedir. Bazıları lokal anestezi, bazıları genel anestezi altında yapılmaktadır ve sosyal yaşama hemen dönülebilir. Genel anestezi altında yapılan yüz gerdirme işlemleri sonrası erken dönemde hafif morluklar ve şişlikler yaşanabilir ancak bunlar 5-7 gün arası azalarak kaybolur. Ameliyattan çekinen ya  da anestezi için uygunluğu olmayan kişilerde ameliyatsız yüz germe diye de bilinen ultherapy denilen cihaz bir alternatiftir. Bu cihaz ultrasound enerjisi ile cilt altı kollajen üretimini aktive ederek ciltte gerginlik sağlamaktadır.  Tek seanslık bir uygulama olmakla birlikte FDA onaylı olması güvenilirliğini arttırmaktadır.
     Yüz gençleştirme de amaç hangi teknikler yapılırsa yapılsın yapay bir görüntü oluşturmadan doğal hatları koruyarak zamanı geriye almaktır. Tabi ki kişinin istekleri,  cilt yapısı ve yaşı göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konu zira genç hastalarda da üst göz kapağı düşüklüğü sebebiyle yorgun ifade ve bu alana yapılan makyajın gözükmemesi, düşük kaş yapısına bağlı aşağı doğru sarkan bir yüz vb. şikayetler sebebiyle de bu tür işlemler yapılmaktadır.


International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği