+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
Brezilya Poposu (Brazilian Butt) nedir?

Brezilya Poposu (Brazilian Butt) nedir?

Dr. Hasan Fındık Blog
Brezilya poposu popüler bir estetik yöntemidir. Hacimli bir görünüm yaratmasından dolayı çok tercih edilmesine rağmen asıl güzel popo brezilya poposu değildir. Çünkü brezilya poposu yanlara doğru genişlemiş popodur. Esas estetik algılanan popo şekli latin poposu yani Brezilya poposu ile Afrika poposunun birleşimidir. Latin poposu fark olarak yanlara doğru daha dar ama arkaya doğru daha çıkıntılı ve daha iri görünen bir popo şeklidir. 

Popoyu hacimli yapabilmek 3 tane alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri sentetik dolgu maddeleri ile elde edilen popo şeklidir. Ancak bunun reaksiyon oluşturma şansı çok yüksek olduğu için önerilmemektedir çünkü operasyondan sonra bir reaksiyon olur ise bunun giderilmesi oldukça zordur. 

Bu nedenle diğer 2 alternatif popo büyütme operasyonu tercih edilir. 1.si popo silikonu ile kalça büyütme, 2.si ise popoya yağ enjeksiyonu’dur. 2 alternatifinde artı ve eksileri bulunmaktadır.

Yağ enjeksiyonu kişinin kendisinden alınan yağ dokusu ile popo hacimlendirme işlemidir. Eğer belirli bir popo şekli oluşturmak isteniyorsa kişiden ciddi oranlarda yağ alınabiliyor olması gerekir. Eğer yeterli miktarda yağ var ise yağ ile popo büyütme operasyonu yapılabilir. Ağrısı yoktur ve konforlu bir işlemdir. Dezavantajı ise enjekte edilen yağ miktarının bir kısmının erimesidir. Geriye kalan yağ ise kalıcıdır. Bu nedenle operasyon sonrası elde edilen popo boyutundan bir miktar küçülme görülebilir. Popo içinde yaşamayı başaran yağ hücreleri sayesinde popo görünümü uzun yıllar boyunca kalıcı olur. İşlem süresi ortalama 1-1.5 saattir. Hasta aynı gün hastaneden ayrılabilir. Farklı bir işlem yapılması için operasyondan sonra en az 3 gün geçmesi gerekir.

Popo silikonu daha net bir popo şekli oluşturma sağlar. Mevcut operasyonda elde edilen popo görüntüsü kalıcıdır. Dezavantajı yağ enjeksiyonu işlemine göre biraz daha ağrılı olmasıdır. 3-5 gün ağrı hissedilebilir. İşlem süresi 1-1.5 saattir. Hasta 1 gün hastanede kalmalıdır. Farklı bir işlem yapılması için operasyondan sonra en az 6-7 gün geçmesi gerekir. Arada kontrollere gelinmelidir.

Popo estetiği kişiye özel bir işlemdir. Bazı kişilerde hem popo silikonu hem de yağ enjeksiyonu ile operasyon yapılabilir. 2 işlem birlikte yapılacaksa işlem süresi ortalama 2 saattir. 


International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği