+90 216 356 30 30
+90 549 525 85 10
Liposuction (Liposakşın) | Yağ Aldırma | Vücut Şekillendirme | Op. Dr. Hasan Fındık

Liposuction (Liposakşın) | Yağ Aldırma | Vücut Şekillendirme | Op. Dr. Hasan Fındık

Dr. Hasan Fındık Blog

Liposuction (yağ aldırma) vücudu şekillendirmek için uygulanan ameliyatdır. Amaç kesinlikle kişiyi zayıflatmak değil zayıflamakla gitmeyen bölgesel yağlardan kurtarmaktır. Temel prensibi sıvı hale getirilen bölgesel yağ depolarının kanül adını verdiğimiz ince borucuklarla ve vakum yardımı ile dışarı alınmasıdır.

Ameliyat öncesi dönem hekiminizle görüşme ile başlar. Liposuction (yağ aldırma) tekniği ve ameliyatdan alacağınız sonuç, ameliyat tekniği, takibin nasıl olacağı size net olarak anlatılır.
1 hafta önce aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların alınmaması, bitkisel çayların ve bitkisel içerikli tabletlerin alınmaması, 24-48 saat öncesinden alkol alınmaması gibi temel prensibler geçerlidir.

Liposuction (yağ aldırma) uygulanacak alanın büyüklüğüne göre genel yada lokal anestezi eşliğinde yapılabilir.

Ameliyat ortalama 1.5-2 saat sürer. 6 saat sonra hastaneden taburcu olabilirsiniz. Hastalar ameliyathaneden yataklarına korse giydirilmiş olarak gelirler. İlk 6-12 saat kanül giriş deliklerinden yağı eritmek için verilen sıvı sızabilir. Liposuction (yağ aldırma) ağrılı bir ameliyat değildir ancak yoğun bir spor aktivitesi sonrası oluşan kas ağrısı gibi ağrı olabilir. ilk 3 hafta korsenin gece gündüz giyilmesi önemlidir. Ameliyatdan sonraki 2. aydan sonra şişlikler önemli ölçüde azalır, 6. aydan sonra liposuction yapılmış bölge son halini alır.
Ortalama 5-7. gün giriş delikleri kapanır. 4-6. günden sonra banyo yapılabilir. 2. haftadan sonra yüzme, yürüyüş gibi spor aktiviteleri ödemin azalmasında ve sıkılaşmada faydalıdır. 2. haftadan sonra masaj yapılması lenfatik drenajı artıracağı için ödemi azaltır ve cildi sıkılaştırır.

Farklı liposuction (yağ aldırma) teknikleri olabilir. Lazer eşliğinde liposuction, ultrasound eşliğinde liposuction gibi. Yapılan bilimsel çalışmalar bir tekniğin diğerine daha üstün olduğunu göstermemiştir. Önemli olan liposuction'ın uygun ve düzgün bir yüzey oluşacak şekilde yapılmasıdır. Vücudun kilo olarak ağırlığının %8.4 den fazlasının alınmaması, hastanın erken dönemde haraketlendirilmesi önemli noktalardır.

Ameliyat sonrası oluşan kıvrımların olduğu, biçimli bir vücut son derece tatmin edicidir.
Liposuction (Yağ Aldırma) fiyatları için form doldurabilirsiniz.


International Society of Aesthetic Plastic Surgery
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
Estetik Plastik Cerrahi Derneği